Apželdinimas

rivanda

Aplinkos tvarkymas ir paruošimas apželdinimo darbams

Aplinkos tvarkymas ar apželdinimas yra paprasčiausiai suvokiamas bei daugiausia apimantis terminas sodybų, namų aplinkos sutvarkymo srityje.
Pradedant galvoti apie sodo/sklypo /apželdinimą/  aplinkos tvarkymą reikia pirmiausiai atkreipti dėmesį į du svarbius dalykus. Pirmiausiai Jums reikia išsiaiškinti  ko Jūs norite iš savo sodo ir kokia planuojama jo paskirtis. Bus daug lengviau jei sudarysite sąrašą  objektų kuriuos norėtumėte matyti savo sklype (terasą, veją, fontaną, rožes…) taip pat svarbu gerai apgalvoti kas ir kokiais tikslais dažniausiai naudosis teritorija (vaikams žaisti, suaugusiems poilsiauti…).
Vėliau reikia suprasti patį apželdinimo planavimo procesą – ir galiausiai – sklypo erdvinių  struktūrų išdėstymas tuščiame  teritorijos plane. Sudėliojus elementus – medžius, takelius, akcentus – kurių dėka sklypas įgauna struktūrinį pavidalą: formos savaime sukuria lengvus, ramius perėjimus, o elementai vizualiniai paveikia ir įsiskverbia į sklypo/sodo aplinką.
Sklypo /apželdinimas/ aplinkos projektavimas turi susilieti su jau esamais elementais, apgaubtų esančius pastatus ir kitus teritorijos objektus. Jis taip pat turėtų parodyti kokybę, kurių pagrindinis rodiklis paprastumas ir harmonija, kurie leidžia suformuoti gerus pagrindus sklypo /apželdinimui/ aplinkos projektavimui.
Jei baigiate statyti namą, sodybą ar pramoninį objektą /apželdinimas/ aplinkos tvarkymas gali susidėti iš šiukšlių, statybinio laužo pašalinimo iš užterštos teritorijos, pirminio apaugusios, užžėlusios piktžolėmis teritorijos purškimo herbicidais, reikalingo grunto sklypui pakelti atvežimo, sklypo reljefo formavimo darbų. Jei šių darbų neatliksite iš anksto, pašalinti šiukšles, statybinį laužą gali pasunkėti bei kainuoti brangiau, jei bus įrengta tvora ar iškloti takeliai bei įvažiavimo takai. Atliekant pirminį sklypo lyginimą, reljefo formavimą turėkite omenyje, kad sklypo apželdinimui, vejos įrengimui bus reikalingas mažiausiai 10 cm. derlingos žemės sluoksnis, todėl pirminį lyginimą atlikite ypač kruopščiai, geriausia lygių matavimui panaudokite vandens gulsčiuką arba nivelyrą.
Jei paruošiamieji /apželdinimo/ aplinkos tvarkymo darbai yra užbaigti, galima įrenginėti įvažiavimo takus bei takelius, betonuoti ar statyti tvorą, tačiau reikia nepamiršti, kad apželdinimo darbams bei vejos įrengimui prireiks juodžemio arba augalinio sluoksnio,  todėl numatykite vietą per kurią į sklypą galės būti atvežtas gruntas. Tai gali būti lengvai išimamas tvoros segmentas ar tvoros dalis.

rivanda

Aplinkos tvarkymas, kai namo, sodybos, pramoninio objekto aplinka jau sutvarkyta

Pilnai susitvarkius aplinką, įsirengus veją, apželdinus sklypą, norint išlaikyti gražią bei tvarkingą aplinką reikia nuolat atlikti aplinkos tvarkymo darbus. Aplinkos tvarkymas susidės iš nuolatinės vejos priežiūros: vejos pjovimo, tręšimo, skarifikavimo, aeravimo, nunykusių plotų atsėjimo, piktžolių naikinimo jau įrengtoje vejoje.  Daugelis augalų reikalauja įvairaus karpymo, formavimo, genėjimo. Jei yra paklota kieta danga, trinkelės ar kitas pagrindas, laikui bėgant pro jos tarpus ar ant jo, gali pradėti želti piktžolės. Piktžoles iš kietos dangos galima naikinti purškiant jas glifosatais, vėliau pašalinant kietu šepečiu ar rankomis, tačiau purškimą atlikite ypač atsargiai, siekiant nepakenkti jau esamai vejai, augalams.


Gerbūvio darbai

Gerbūvio /apželdinimo/ darbai susideda iš takų, įvažiavimo keliuko, takelių, nuogrindos įrengimo, drenažo padarymo, tvoros, laistymo sistemos įrengimo, vejos įrengimo bei kitų apželdinimo darbų. Pati praktiškiausia kietoji danga tokiais atvejais yra trinkelės. Tačiau norint originaliau, gražiau,  kartais ir pigiau įsirengti tokius takus, galima takelius tiesiog grįsti akmenukais, žvirgždu, skaldele. Tokiam takui pagrindą reikia paruošti taip pat,  kaip ir klojant trinkeles. Jei takeliui naudositės ypač retai, gražiai atrodo takelis, padarytas iš akmens ar betono plokščių, dedamų tiesiai į paruoštą sėti dirvožemį ar jau įrengtoje vejoje, prieš tai padarant dedamo pagrindo formos duobutes. Priklausomai nuo Jūsų pageidavimų bei tvarkomo ploto, gerbūvio darbai gali kainuoti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių litų.